ESCAPELLE (levonorgestreel),

raseduse erakorraline vältimine 72 tunni jooksul

pärast kaitsmata suguühet või pärast rasestumisvastase meetodi ebaõnnestumist

Teised rasestumisvastased meetodid

MILLINE RASESTUMISVASTANE MEETOD SOBIB JUST SULLE?

Kui sa oled seksuaalselt aktiivne ja ei soovi veel lapsi saada, siis tuleb sul leida enda ja oma partneri jaoks kõige vastuvõetavam rasestumisvastane meetod.

  • Rasestumisvastased pillid
  • Rasestumisvastane plaaster
  • Tuperõngas
  • Minipillid
  • Hormoonspiraal
  • Vaskspiraal
  • Kondoomid
  • Spermitsiidid

RASESTUMISVASTASED PILLID

Rasestumisvastased pillid on üheks enamlevinud ja tõhusamaks meetodiks soovimatu raseduse vältimiseks. Järgides korrektselt ravimi manustamise ettekirjutusi võib rasestumisvastaste pillide efektiivsus olla 99.7 % – 1000st naisest võib rasestuda 3 (Trussell, J.et al, Contraceptive efficacy. 2007).

Rasestumisvastased pillid sisaldavad munasarjade poolt toodetavatele hormoonidele (östrogeen, progestageen) sarnaseid hormoone. Hormonaalsete rasestumisvastaste pillide regulaarne kasutamine hoiab organismis hormoonide sisaldust tasemel, mis pärsib munasarjade hormonaalset produktsiooni, nende tegevus pidurdub ning munarakk ei saa küpseks – seega ei saa naine kontratseptiivide tarvitamise perioodil rasestuda.

Lisaks rasestumisvastasele toimele reguleerivad osad pillid rasunäärmete aktiivsust. See omadus aitab vähendada naha ja juuste rasvasust ning on eelduseks akne vähenemisele.

RASESTUMISVASTANE PLAASTER

Rasestumisvastane plaaster on nahale kleebitav nn. transdermaalne plaaster rasestumise vältimiseks.
Plaastrist imendub iga päev sama annus kahte hormooni – östrogeeni ja progestiini. Sarnaselt hormonaalsetele rasestumisvastastele pillidele pärsivad hormoonid ka plaastri puhul ovulatsiooni ning plaastri kasutamise ajal ei jääda rasedaks.
Üks plaaster peaks püsima nahal nädala. Juhul, kui plaaster tuleb lahti, on selle asendamine esimesel võimalusel uuega väga oluline. Kui uue plaastri pealepanek jääb hilisemaks kui 24 tundi, siis rasestumisvastane kaitse langeb.

TUPERÕNGAS

Tuperõngas on painduv, läbipaistev vaginaalrõngas rasestumise vältimiseks. Rõngas viiakse tuppe kolmeks nädalaks, siis eemaldatakse ja tehakse nädalane paus. Tuperõnga toimeks on hormoonide imendumine organismi pärssides nii ovulatsiooni ja muutes emakakaela sekreeti tihkemaks ning takistades emaka sisemise kihi (endomeetriumi) paksenemist.

MINIPILLID

Minipillid on madala progestiini sisaldusega pillid. Nende erinevus hormonaalsete rasestumisvastaste pillide kasutamise osas seisneb selles, et neid tuleb võtta vahepausideta, regulaarselt, iga päev ja samal kellaajal. Kõrvalekalle ei tohiks olla üle 3 tunni (Trussell, J.et al, Contraceptive efficacy. 2007). Minipillid ei sisalda östrogeeni.

HORMOONSPIRAAL

Hormoonspiraal on hormooni sisaldav emakasisene rasestumisvastane meetod, mis kaitseb raseduse eest mitme aasta vältel. Ühtlaselt, väikestes annustes organismi eralduv progestiin peatab emaka limaskesta paksenemise ja muudab emakakaela kanali sekreeti tihkemaks. See hoiab ära sperma pääsu emakasse ning rasestumist ei toimu.
Hormoonspiraal sobib igas eas naistele, kuid ei ole soovitatav esmavalikuna noortele, mittesünnitanud naistele. Meetodi efektiivsuseks on 99.8 protsenti – aasta jooksul rasestub 2 naist 1000st (Trussell, J.et al, Contraceptive efficacy. 2007).

VASKSPIRAAL

Vaskspiraal on emakasisene, vaske sisaldav rasestumisvastane vahend, mida soovitatakse pikaajalist kaitset soovivatele naistele või neile naistele, kel hormonaalsed rasestumisvastased vahendid on vastunäidustatud. Vaskspiraalist eralduvad vaseioonid muudavad keskkonna viljastumiseks ebasoodsaks ning ei lase viljastunud munarakul emakaseinale kinnituda.

KONDOOMID

Kondoomid (meeste kondoomid) on üheks enamkasutatavatest ja käepärastest rasestumisvastastest meetoditest. Meessoost partneri sugutile õigesti paigaldatud kondoom hoiab ära vahekorra ajal sperma sisenemise tuppe ning seeläbi ka munaraku viljastumise. Kondoom võib lisaks võimalikule rasedusele ära hoida ka suguhaigused ning nakatumise HIV-viirusesse. Nagu kõikide teiste rasestumisvastaste meetodite puhul, peab kondoomi kasutamisel olema tähelepanelik ja korrektne – ainult õigesti kasutatud kondoom hoiab ära võimalikud soovimatud tagajärjed.

SPERMITSIIDID

Spermitsiidid (suposiid, geel, kreem, vaht jm.) viiakse tuppe vahetult enne vahekorda. Spermatsiidide keemilised aktiivosakesed takistavad sperma liikumist ja munaraku viljastamist hoides sellega ära soovimatu raseduse. Aktiivsete koostisainete tugeva toime tõttu on spermitsiidid sobivamad neile naistele, kel seksuaalvahekordi harvem või kes ei saa teatud perioodil teisi rasestumisvastaseid meetodeid kasutada.

X