ESCAPELLE (levonorgestreel),

raseduse erakorraline vältimine 72 tunni jooksul

pärast kaitsmata suguühet või pärast rasestumisvastase meetodi ebaõnnestumist

KKK

Kas pean ootama 72 tundi enne hädaabi-pilli sissevõtmist?

Ei, kindlasti mitte! Pöördu esimesel võimalusel apteeki – mida varem saad Escapelle`i (levonorgestreel) sisse võtta, seda suurem on tõenäosus rasedust vältida. Paljud nimetavad hädaabi-pille või SOS-pille ka “järgmise päeva pillideks”, mis aga ei tähenda, et tableti manustamisega tuleb oodata järgmise päevani. Escapelle (levonorgestreel) tuleb sisse võtta esimesel võimalusel või kuni kolme ööpäeva (72 tunni) jooksul peale kaitsmata vahekorda või kui arvad, et kasutatud rasestumisvastane meetod ebaõnnestus.

Kui tõhus on hädaabi-pill Escapelle (levonorgestreel)?

Hädaabi-pill ei ole nii efektiivne kui igapäevased hormonaalsed rasestumisvastased vahendid, kuid on tõestatud, et Escapelle`i (levonorgestreel) manustamine kuni 72 tunni jooksul peale kaitsmata vahekorda hoiab ära vähemalt 84% oodatavatest rasedustest. Ravimi efektiivsus on oluliselt madalam, kui seda kasutatakse 72…120 tunni jooksul pärast kaitsmata vahekorda.

Kui oled mures planeerimata raseduse võimalikkuse pärast, siis pigem kiirusta ravimi võtmisega, ära oota.

Kuidas hädaabi-pilli Escapelle'i (levonorgestreel) võtta?

Escapelle (levonorgestreel) tablett on suukaudne rasestumisvastane vahend raseduse vältimiseks eriolukordades. Escapelle`i (levonorgestreel) pakend sisaldab ühte hädaabi-pilli, mi tuleb sisse võtta mitte hiljem kui 72 tunni jooksul pärast kaitsmata vahekorda või pärast rasestumisvastase meetodi ebaõnnestumist.

Kui sageli tohib Escapelle`i (levonorgestreel) võtta?

Escapelle`i (levonorgestreel) võib kasutada ükskõik millal menstruaaltsükli jooksul, kuid mitte sagedamini kui 1 tablett ühes tsüklis, et vältida võimalikke menstruaaltsükli häireid.

Escapelle (levonorgestreel) on näidustatud kasutamiseks siiski eriolukordades ja ei asenda regulaarseid rasestumisvastaseid vahendeid. Regulaarsete rasestumisvastaste vahendite kasutamise kohta saad põhjalikumat informatsiooni küsida oma arstilt.

Miks tohib Escapelle`i (levonorgestreel) kasutada vaid eriolukorras?

Hädaabi-pill ei ole mõeldud kasutamiseks kui regulaarne rasestumisvastane vahend – Escapelle (levonorgestreel) on näidustatud kasutamiseks rasestumisvastase vahendina vaid eriolukordades. Sagedasem kasutamine võib kutsuda esile menstruaaltsükli häireid.

Enamusel naistest algab järgmine menstruatsioon õigel ajal, kuid mõnel juhul on kirjeldatud mõnepäevast ajalist nihkumist kas varasemaks või hilisemaks. Pärast Escapelle`i (levonorgestreel) tarvitamist ja enne regulaarse rasestumisvastase meetodi kasutamise alustamist on soovitav konsulteerida arstiga.

Kui oled seksuaalselt aktiivne – hoolimata sellest, kas oled seksuaalvahekorras harva või sageli – sobib regulaarne pikaajaline rasestumisvastane meetod kindlasti paremini.

Rasedus ja hädaabi-pillid?

Escapelle®`i (levonorgestreel) ei kasutata juhul, kui oled juba rase. Ravim ei katkesta tekkinud rasedust. Toetudes uuringutele pole teada, et ravimi koostisosad oleksid avaldanud kahjulikku mõju lootele. Kui arvad, et oled rase, pöördu esimesel võimalusel oma arsti poole.

Kui oled rase, siis ära Escapelle®´i (levonrogestreel) võta.

Mida teha, kui oksendan peale tableti võtmist?

Peale hädaabi-pillide võtmist tekib mõnedel naistel (ligikaudu 1 naisel 100-st) iiveldus (oksendamine).

Kui oksendad esimese kolme tunni jooksul peale Escapelle`i (levonorgestreel) võtmist, pead võtma koheselt sisse uue tableti.

Kuidas teha kindlaks, kas tablett toimis?

Kui tavapärasel, oodatud ajal, algab normaalne menstruatsioon võib eeldada, et te pole rase. Kui aga siiski tekivad mingid kahtlused võimaliku raseduse osas, pöörduge kindlasti oma arsti poole.

Millal peab pöörduma arsti poole?

Kui menstruatsioon hilineb rohkem kui 5 päeva või on tavapärasest kergema või raskema veritsusega.
Kui oled endiselt mures võimaliku raseduse pärast.
Kui alakõhus esineb äkilisi või ebatavalisi valuhooge ja menstruatsioon hilineb.
Kui on ükskõik milliseid muresid või küsimusi oma tervise kohta või vajad teavet sobivate rasestumisvastase vahendite kohta.

Kas võib esineda kõrvaltoimeid?

Nagu kõik ravimid, võib ka Escapelle (levonorgestreel) põhjustada kõrvaltoimeid, kuigi kõigil neid ei teki. Pärast ravimi sissevõtmist võib esineda rindade hellust, peavalu, alakõhuvalu, kõhulahtisust, pearinglust, väsimust. Nimetatud sümptomid peaksid leevenduma mõne päeva jooksul.

Kuni järgmise menstruaaltsükli alguseni võib esineda ebaregulaarset veritsust või määrimist. Kui menstruatsioon on hilinenud rohkem kui 5 päeva või on ebatavaline (väga kerge/raske), on vaja pöörduda esimesel võimalusel oma arsti poole.

Mida teha, kui peale hädaabi-pilli võtmist tekivad kõrvaltoimed?

Kui pärast Escapelle`i (levonorgestreel) võtmist tunned peavalu või halba enesetunnet, püüa olla pikali ja puhata. Üldjuhul peaksid sümptomid leevenduma mõne päeva jooksul. Tableti manustamine ei sõltu söögiaegadest, kuid koos toiduga sissevõtmine võib leevendada võimalikke kaasuvaid kõrvalnähte.
Juhul, kui sümptomid ei taandu ja ükskõik milline kõrvaltoimetest muutub tõsiseks on kindlasti vaja pöörduda oma arsti või apteekri poole.

Kas hädaabi-pill mõjutab menstruaaltsüklit?

Pärast Escapelle`i (levonorgestreel) võtmist on enamusel naistest menstruaalveritsused normaalsed ja algavad oodatud kuupäeval. Mõnedel juhtudel on kirjeldatud mõnepäevast ajalist nihkumist kas varasemaks või hilisemaks. Samuti võib esineda tsüklite vahel menstruatsiooniga mitteseotud veritsusi. Kui menstruatsioon hilineb üle 5 päeva või kui see ilmub õigel ajal, kuid on ebaharilik või kui kahtlustate rasedust muul põhjusel (enesetunde oluline muutus, iiveldus, oksendamine, rindade hellus, jne) on vaja pöörduda oma arsti poole.

Kui "päevad" hilinevad rohkem kui 5 päeva?

Võib juhtuda, et “päevad” hilinevad rohkem kui 5 päeva peale hädaabi-pilli sissevõtmist. Kui menstruatsioon hilineb üle 5 päeva või kui see ilmub õigel ajal, kuid on ebaharilik või kui kahtlustate rasedust muul põhjusel (enesetunde oluline muutus, iiveldus, oksendamine, rindade hellus, jne) on vaja pöörduda oma arsti poole.

Palju Escapelle maksab?

ESCAPELLE tavahind apteegis on 15,79€

Kuidas saan KOHE PRAEGU osta SOS-pilli?

Escapelle’i/Postinori saab osta veebist ja minna sellele apteeki järele.

Kuidas valmistuda rasestumisvastase meetodi ebaõnnestumiseks (nt kondoomi rebenemiseks), et vältida soovimatut rasedust?

Ükski rasestumisvastane meetod ei ole täiesti kindel. Kui teil on kodus Escapelle, ei ole vaja muretseda, sest olete ootamatusteks valmis.

X